Dbanie o czystość i porządek w zakładach produkcyjnych to obowiązek każdego pracodawcy. Na posadzkach najczęściej osadzają się zabrudzenia i zanieczyszczenia, takie jak pyły, pozostałości fabryczne, tłuszcze czy smary. Niewątpliwie, mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pracowników, a także wpływać na gorszą pracę urządzeń, zużywać większą część energii, prowadzić do awarii i usterek czy skażenia wytworzonych produktów. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra gospodarki z dnia 28 sierpnia 2003 roku, pracodawca winien jest utrzymać porządek w miejscu pracy, zapewniać okresowe remonty oraz konserwacje w celu zachowania wymagań bezpieczeństwa higieny pracy. W wywiązywaniu się z tego obowiązku, zarządcy przedsiębiorstwa mogą skorzystać z usług firm zewnętrznych. W halach produkcyjnych, logistycznych czy magazynowych kwestia czystości poszczególnych pomieszczeń jest niezwykle ważna, dlatego nie należy jej bagatelizować. Niegodne warunki pracy mają znaczący wpływ na jej efektywność i jakość produktów. Zastanawiasz się, w jaki sposób zapewnić swoim pracownikom czystość i porządek w miejscu pracy? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!
Czysty zakład to efektywny pracownik
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić maksymalną czystość pracy względem swoich pracowników. Systematyczne dbanie o porządek to jeden z kluczowych aspektów tworzenia warunków, które nie zagrażają zdrowiu i życiu. Higiena pracy powinna być stale nadzorowana, nie zważając na wytwarzane produkty czy materiały. Brudne urządzenia, maszyny, porozrzucane śmieci i wszelkiego rodzaju odpady z pewnością nie zachęcają do starannego wykonywania powierzonych zadań. Dodatkowo stwarzają zagrożenie i zwiększają ryzyko wypadków. Wyznacznikami, które decydują o dostosowaniu środków czystości i sprzętów czystości jest wielkość i specyfika hali. Odpowiedni dobór metod sprzątania jest uzależniony także od typu zanieczyszczeń, które występują w obrębie obiektu. Nie ulega wątpliwości, że pracownikom znacznie lepiej pracuje się w czystym i estetycznym miejscu. Dbanie o przepisy BHP w miejscu pracy jest zadaniem nadrzędnym. Położenie dużego nacisku na sterylność skutkuje efektywnością zatrudnionych oraz kształtuje dobry wizerunek firmy. Zadbane otoczenie, czysta podłoga, zachowanie ogólnego ładu to świadczą o przedsiębiorstwie. Jeśli czynniki te przestrzegane są w firmie sprawia ona wrażenie solidnej, profesjonalnej oraz takiej, która zwraca uwagę na detale.
Czy dbanie o czystość w przedsiębiorstwie ma znaczenie?
Hale produkcyjne bywają dość problematyczne w utrzymaniu odpowiedniej czystości. Wytwarzanie różnego rodzaju artykułów wiąże się z powstawaniem mniejszych lub większych zanieczyszczeń, które nieraz ciężko jest usunąć. Często konieczne jest użycie specjalnych środków, tzw. chemii profesjonalnej. Szczególnie ważne jest utrzymanie higieny w branży medycznej i spożywczej. Z kolei najbardziej narażeni na szkodliwe działanie są pracownicy, którzy mają kontakt z produktami pozostawiającymi po sobie toksyczne substancje, jak różnego typu farby i oleje. Ogromne znaczenie ma czystość w zakładach przetwórstwa spożywczego. Brudne taśmy produkcyjne czy sprzęty fabryczne mogłyby stać się prawdziwym siedliskiem bakterii chorobotwórczych. Dlatego istotne jest, aby nie tylko same maszyny wykorzystywane w przedsiębiorstwie były sterylne, ale by optymalna czystość była zapewniona na terenie całej hali produkcyjnej, w tym w pomieszczeniach pracowniczych, biurowych i sanitarnych. Najlepiej, by sprzątanie odbywało się na bieżąco, w taki sposób, żeby nie utrudniać pracy innym zatrudnionym. Niezbędny będzie zakup dobrego jakościowo sprzętu. Warto zadbać także o to, by posługiwały się nim doświadczone i właściwie przeszkolone osoby.
Firmy zewnętrzne
Profesjonalne czyszczenie hal produkcyjnych w najdokładniejszy i solidny sposób mogą zapewnić firmy zewnętrzne takie jak np. Priority Services. Zazwyczaj w swojej ofercie posiadają one szerokie możliwości. Przedsiębiorstwa te inwestują w najnowocześniejszy sprzęt czyszczący, dzięki którym utrzymanie czystości nie stanowi najmniejszego problemu. Dodatkowo, jako uzupełnienie solidnych narzędzi sprzątających, wybierane są skuteczne środki i detergenty. To gwarancja, że o halę dbają odpowiednio przygotowani pracownicy. Oprócz zdobytych szkoleń i wieloletniego doświadczenia, zatrudnieni w firmie sprzątającej powinni wykazywać się rzetelnością, starannością oraz sumiennością. Korzystając z tak dobranych usług zyskujemy pewność, iż higiena zakładu będzie stale i dokładnie nadzorowana. Pozwoli to zdecydowanie bardziej wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa, co więcej łatwiej kontrolować jego codzienne funkcjonowanie, co przyniesie wiele pozytywnych skutków. Kluczowa jest dobra organizacja i możliwość umiejętnego wykorzystania wszystkich dostępnych środków.
Metody czyszczenia
Wybór urządzeń i metod czyszczenia powinien być uwarunkowany w głównej mierze od specjalności fabryki. Należy przeanalizować możliwości dotarcia do wszystkich powierzchni i miejsc z ograniczoną dostępnością. W niektórych przypadkach pomieszczenia wymagają przeprowadzenia dezynfekcji lub działań zapobiegających korozji. Gdy do czynienia mamy z powierzchnią suchą, zwykle używa się wszelkiego rodzaju zamiatarek. Urządzenia te, jak sama nazwa wskazuje, służą do zamiatania dużych powierzchni wewnątrz budynku. Jednak taka maszyna nie jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, przez co mogą gromadzić się w nich zanieczyszczenia. W takim wypadku, zakamarki te należałoby doczyścić ręcznie. Innym przydatnym sprzętem wykorzystywanym na halach jest odkurzacz przemysłowy. Urządzenia te zwykle zostają wyposażone w funkcje odkurzania zarówno na sucho, jak i na mokro. Wciągają duże zanieczyszczenia, jak np. metalowe wióry. Do utrzymania porządku na produkcji używa się także innych sprzętów – szorowarek, automatów szorująco-zamiatających oraz mnóstwa profesjonalnych urządzeń, które jednocześnie zmywają i odkurzają. Do najczęstszych metod mycia hal produkcyjnych zalicza się pianowanie lub mycie wodą za pomocą urządzeń nisko lub wysokociśnieniowych. Zazwyczaj proces ten składa się z kilku etapów. Najpierw następuje płukanie wstępne, później nałożenie aktywnej piany, spłukanie, dezynfekcja oraz osuszanie powierzchni przemysłowych. Sprawnie działająca hala produkcyjna musi spełniać określone wymogi bezpieczeństwa i dobre funkcjonowanie maszyn. Warto zatrudniać profesjonalne firmy sprzątające, bowiem jest to rozwiązanie, które daje stuprocentową pewność utrzymania najwyższych standardów.
Korzyści płynące ze specjalistycznego sprzątania hali produkcyjnej
- Regularne mycie i odkurzanie nie zakłóca pracy pracowników produkcji.
- Na bieżąco pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń i zabrudzeń, które w przyszłości mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników i defektów urządzeń.
- Zatrudniając profesjonalną firmę zewnętrzną niekonieczny jest zakup wysokiej jakości narzędzi sprzątających, dzięki czemu firma może zaoszczędzić.
- Usługi wykonywane są ze szczególną starannością, co gwarantuje czystość w każdym zakamarku.
- Firma podejmuje sprzątanie hali w odpowiedni sposób, który nie powoduje uszkodzenia sprzętu przemysłowego.
Podsumowanie
Kwestia utrzymania porządku na halach produkcyjnych jest bardzo ważna, a zarazem trudna ze względu na zachowanie bezpieczeństwa higieny pracy. Nieczyszczone sprzęty czy taśmy przemysłowe mogłyby stać się wylęgarnią bakterii chorobotwórczych. Praca w schludnym i sterylnym pomieszczeniu niewątpliwie sprzyja pracownikom i wpływa na efektywność wykonywanych przez nich zadań. Czysta hala to dla pracodawców świetna wizytówka, która kształtuje najlepszy wizerunek dla firmy.