W czym pomoże ci radca prawny?

Szukasz porady prawnej? Masz do rozwiązania sporną kwestię i szukasz fachowego doradztwa? Skorzystaj z pomocy radcy prawnego, który zapewni Ci profesjonalną pomoc i zadba o poufność. Sprawdź, z jakimi problemami możesz się do niego zwrócić.

Kto to jest radca prawny?

Radca prawny to wolny zawód zaufania publicznego. Co to oznacza? Jest to osoba, która wykonuje się zadania o szczególnym charakterze z troską o realizację interesu publicznego. I co ciekawe pojęcie wolnego zawodu zaufania publicznego nie występuje w innych krajach europejskich. Polska jest na tym obszarze jedynym takim państwem (źródło: https://konczal-kancelaria.pl/).

Ponadto osoba, która jest radcą prawnym, ukończyła 5-letnie studia prawnicze oraz odbyła 3-letnią aplikację radcowską i zdała egzamin po odbyciu aplikacji. Jest to obowiązkowe, by pracować w tym zawodzie. Istnieją oczywiście od tego pewne wyjątki jak np. posiadanie tytułu naukowego profesora i wykazywanie się rozległą wiedzą prawniczą, która jest szczegółowo weryfikowana.

kancelaria-radcy-prawnego-to-miejsce-gdzie-uzyskasz-pomoc-prawna

W kancelarii radcy prawnego uzyskasz pomoc prawną

Oprócz tego radca prawny musi być osobą niezależną, dbać o ochronę godności zawodu w życiu publicznym, zawodowym, jak i prywatnym, unikać konfliktu interesów, a także być lojalnym wobec swoich klientów i dotrzymywać tajemnicy zawodowej.


Kancelaria radcy prawnego to jedno z najczęstszych miejsc, gdzie radcowie prawni wykonują swoje obowiązki zawodowe. Jednak mogą też wykonywać ją z tytułu umowy cywilnoprawnej, czy łączyć się w spółki pod warunkiem, że wspólnikami będą inni radcowie prawni lub osoby, które wykonują zawody prawnicze (adwokaci, doradcy podatkowi).

Z jakim problemem warto zgłosić do radcy prawnego?

Klienci zgłaszają się o pomoc prawną w wielu przypadkach. Takie rzeczy to np.:

  • interpretacja przepisów prawnych,
  • doradztwo w zakresie spornych kwestii prawnych (np. karnych),
  • reprezentacja podczas rozpraw sądowych.

Radca prawny udzieli Ci pomocy z zakresu wszystkich spraw życia codziennego. Pomoże Ci np. podczas spraw rozwodowych, zweryfikuje umowę, udzieli rady w zakresie prowadzenia i obsługi spółki czy prawa nieruchomości (więcej o tym znajdziesz na blogu prawniczym https://prawownieruchomosciach.pl/).

Do niedawna radca prawny nie mógł pełnić funkcji obrońcy w postępowaniach karnych i karnoskarbowych. Taki przywilej miał jedynie adwokat. Zmieniło się to w 2015 roku. Jednym warunkiem, aby pełnić funkcję obrońcy, jest to, że radca prawny nie może pozostawać w stosunku pracy z innymi podmiotami. Oznacza to, że nie może być obrońcą swojego pracodawcy, jeśli jest zatrudniony w firmie.

Na co uważać, podczas wybierania radcy prawnego?

Pamiętaj o tym, by zawsze weryfikować to, do kogo zgłaszasz się po pomoc w kwestiach prawnych. Prawnik bez dodatkowego tytułu naukowego (radca prawny, adwokat) nie jest najlepszym pomysłem.

Przede wszystkim dlatego, że nie obowiązuje go tajemnica i nie może Cię reprezentować w sądzie. Co więcej, jeśli sprawa wyjdzie na Twoją niekorzyść, nie masz prawa do uzyskania odszkodowania. Kancelaria radcy prawnego lub kancelaria adwokacka jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o pomoc prawną. Pamiętaj również o sprawdzaniu opinii w internecie lub korzystaniu z poleceń. Wtedy masz pewność, że uzyskasz fachową pomoc w Twojej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *