W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty?

Obecnie trudno wyobrazić sobie duże zakłady przemysłowe bez wsparcia odpowiednich robotów. Maszyny te wykonują swoje zadania szybko oraz dokładnie, dlatego ich popularność stale rośnie. Sprawdź, jakie rodzaje przedsiębiorstw korzystają z pomocy robotów przemysłowych oraz jakie plusy ma ich zastosowanie.

Roboty w przemyśle – gdzie są one wykorzystywane?

Choć robotyka dopiero się rozwija, maszyny coraz częściej zastępują ludzi podczas pracy w wielu zakładach przemysłowych. Powalają one nie tylko na zwiększenie wydajności produkcji, lecz także na uzyskanie wysokiej jakości wyrobów. Zazwyczaj maszyny te spotkać można w przemyśle motoryzacyjnym, jednak coraz częściej znajdują zastosowanie w:

  • przemyśle spożywczym
  • przemyśle farmaceutycznym
  • przemyśle meblarskim
  • przemyśle elektronicznym
  • przemyśle kosmetycznym

Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że zastosowanie robotów może być znacznie szersze. Stale rozwijająca się dziedzina nauki, jaką jest robotyka, pozwala na zaprojektowanie poszczególnych maszyn w taki sposób, aby odpowiadały one na specyficzne potrzeby określonych branż. Obecnie mogą one zajmować się m.in. paletyzacją, malowaniem, pakowaniem, klejeniem, a nawet spawaniem czy wykonywaniem różnego rodzaju testów, na podstawie których oceniana jest jakość poszczególnych produktów.

Jakie wyróżnia się rodzaje robotów przemysłowych?

Najczęściej poszczególne rodzaje robotów wyodrębnia się na podstawie ich budowy. Wśród chętnie wykorzystywanych podczas pracy są:

  • roboty cylindryczne – zgodnie ze swoją nazwą, pracują one w przestrzeni, która przypomina wydrążony cylinder. Ich ramię ma możliwość przesuwania się w górę i w dół, natomiast chwytak swobodnie porusza się w poziomie na wysokości ramienia. Maszyny te pozwalają na precyzyjne spawanie oraz cięcie różnego rodzaju elementów za pomocą lasera. W części zakładów znajdują zastosowanie również w paletyzacji;
  • roboty kartezjańskie – określane są też mianem suwnicowych. Mogą one poruszać się do przodu i do tyłu, na boki oraz w górę i w dół. Najczęściej są one używane podczas montażu określonych elementów, a także do transportu;
  • roboty sferyczne – wyróżniają się liniowym zespołem ruchu oraz dwoma obrotowymi. W zakładach produkcyjnych pozwalają one na szybkie i precyzyjne wykonanie takich zadań jak: paletyzacja, transport czy montaż określonych elementów;
  • roboty mobilne – często spotykane w różnego rodzaju magazynach. W zależności od wybranych modeli poruszają się one po wcześniej ustalonych torach lub mogą przemieszczać się w dowolnych kierunkach. Na rynku dostępne są również warianty wyposażone w czujniki, które pozwalają im omijać przeszkody;
  • roboty przegubowe – jedne z najpopularniejszych maszyn. Określane są także mianem antropomorficznych, ponieważ ich ramiona przypominają budową ludzką kończynę. Mogą wykonywać ruchy w wielu kierunkach, dlatego często są wykorzystywane do spawania czy lakierowania. Decydują się na nie również firmy, którym zależy na dokonywaniu paletyzacji robotem;
  • coboty – inaczej nazywane robotami współpracującymi, to maszyny mogące z powodzeniem współpracować z człowiekiem. W związku z tym są one coraz chętniej wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, w których wydajność maszyn musi być połączona z wiedzą oraz doświadczeniem ludzi.

Na rynku cały czas pojawiają się nowe typy maszyn, odpowiadające na coraz większe potrzeby oraz oczekiwania przemysłu.

Roboty współpracujące – maszyna pracująca razem z człowiekiem

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się roboty współpracujące, co jest związane z wieloma ich zaletami, wśród których warto wskazać możliwość pracy w pobliżu człowieka, bez konieczności wydzielania dla maszyn osobnych przestrzeni czy stosowania specjalnych klatek. Bez trudu można je też odpowiednio zaprogramować. Coboty to sprzęt z powodzeniem wykorzystywany do wykonywania różnego rodzaju zadań. Zakup tego rodzaju maszyny jest doskonałym wyborem dla niemal każdego przedsiębiorstwa, któremu zależy na efektywnej pracy, niezależnie od branży, w jakiej działa.

Wysokiej jakości roboty współpracujące można znaleźć w ofercie Sparkrobots. Oferowane maszyny wykonuje się ze sprawdzonych materiałów, co jest gwarancją bezpieczeństwa oraz niezawodności cobotów. Warto także zauważyć, że są one wyposażone w specjalne czujniki, które w razie napotkania przeszkody, zatrzymują pracę maszyny. Paletyzacja robotem współpracującym oraz wykonywanie innych zadań w zakładzie przemysłowym przy użyciu cobotów może zwiększyć wydajność danego przedsiębiorstwa. Trzeba także zauważyć, że obecnie zastosowanie tego typu maszyn jest opłacalne również dla małych i średnich firm.

Dlaczego warto wykorzystać roboty w przemyśle?

Zastosowanie robotów z dnia na dzień jest coraz większe. Przede wszystkim maszyny te pozwalają na szybszą pracę oraz są gwarancją dokładności wykonania określonych zadań. Co więcej, mogą odciążyć pracowników tak, aby ci nie musieli podnosić ani przenosić ciężkich produktów. Roboty okazują się też nieocenione w wykonywaniu zadań, które mogłyby być niebezpieczne dla ludzi. Ich udział w produkcji pozwala również na zmniejszenie jej kosztów. Warto więc sprawdzić, jak wygląda spawanie, montaż czy paletyzacja robotem przemysłowym i wprowadzić to rozwiązanie do swojej firmy.

FAQ:

1. W jakich gałęziach przemysłu wykorzystywane są roboty?

Obecnie roboty wykorzystuje się w wielu branżach, wymagających dużej wydajności oraz precyzji. Są one używane m.in. w zakładach związanych z przemysłem motoryzacyjnym, spożywczym, farmaceutycznym czy też kosmetycznym.

2. Czym są coboty?

Coboty to inaczej roboty współpracujące, czyli maszyny, które mogą pracować ramię w ramię z człowiekiem. Znajdują one zastosowanie w takich zadaniach jak paletyzacja, pakowanie, przenoszenie, obsługa maszyn, montaż, spawanie czy klejenie.

3. Dlaczego rośnie popularność robotów?

Roboty są coraz częściej wykorzystywane w przemyśle ze względu na ich liczne zalety, takie jak szybkość oraz precyzyjność pracy.

Partnerem artykułu jest firma Sparkrobots, projektująca, integrująca oraz uruchamiająca roboty pod klucz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *