Znaki ewakuacyjne w budynkach publicznych i zakładach pracy

Przeprowadzenie sprawnej akcji ewakuacyjnej z zagrożonego pomieszczenia i budynku jest gwarancją bezpieczeństwa ludzi. W przypadku pożaru lub innego niebezpieczeństwa ważne jest, aby jak najszybciej opuścić obiekt i udać się w miejsce, gdzie nic nam nie będzie grozić. W tym celu należy podążać za znakami ewakuacyjnymi umieszczonymi w zakładach pracy i budynkach publicznych. Jakie tabliczki muszą znaleźć się w tych obiektach i jakie zasady ich dotyczą?

Jak rozpoznać znaki ewakuacyjne w budynku?

Tabliczki służące do oznaczania wyjść ewakuacyjnych czy kierunku, w którym należy się udać, aby opuścić obiekt występują w charakterystycznym zielonym kolorze. Bardzo łatwo je odróżnić od czerwonych znaków przeciwpożarowych czy żółtych ostrzegawczych. Są to prostokątne plansze lub kwadratowe piktogramy, które posiadają elementy fluorescencyjne. Oznacza to, że pochłaniają one światło płynące nawet z małego źródła, które później emitują w przypadku braku prądu lub zadymienia pomieszczenia. Dlatego mówi się o nich, że świecą w ciemności. Piktogramy i napisy na znakach ewakuacyjnych są koloru białego lub lekko żółtawego, co bardzo dobrze odznacza się na zielonym tle. Dzięki temu zawartość oznaczeń jest wyrazista i czytelna. Przykłady znaków ewakuacyjnych znajdziesz tutaj.

Rodzaje znaków ewakuacyjnych

Wyróżniamy dwie podstawowe grupy oznakowań służących do ewakuacji: tabliczki z tekstem oraz piktogramy, na których umieszczono symbole i przedstawienia graficzne. W przypadku znaków bhp często stosuje się właśnie piktogramy, które są łatwe w interpretacji oraz przemawiają do wyobraźni.

Piktogramy

Piktogramów ewakuacyjnych używa się zazwyczaj do oznaczania kierunku ewakuacji (znak zawierający strzałkę, która może biegnąć w prawo, w lewo, w dół, w górę lub pod skosem) oraz kierunku do wyjścia drogi ewakuacyjnej (sylwetka człowieka, od którego biegnie strzałka w kierunku prostokąta symbolizującego drzwi). Oznacza się nimi także obiekty przydatne podczas ewakuacji oraz akcji ratunkowych, jak na przykład telefon alarmowy, punkt udzielania pierwszej pomocy, defibrylator, nosze czy prysznic bezpieczeństwa. Piktogramy są także powszechnie stosowane do oznaczania rozwiązań ewakuacyjnych dla osób niepełnosprawnych, jak ułatwienia dostępu czy specjalne windy. Na takim oznaczeniu znajduje się sylwetka osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Tabliczki

Drugi rodzaj znaków z tej kategorii to tabliczki ewakuacyjne, na których umieszczono tekst. Najbardziej rozpoznawalną i najczęściej stosowaną z nich jest tabliczka Wyjście ewakuacyjne, która zawsze znajduje się nad drzwiami prowadzącymi w kierunku bezpieczeństwa. Korzystanie z nich jest bardzo ważne, ponieważ drzwi ewakuacyjne to nie zawsze główne drzwi wyjściowe. Często te służące do ewakuacji są lepiej przystosowane do sytuacji, w których będzie korzystać z nich wiele ludzi praktycznie w tym samym momencie. W nowszych i większych budynkach prowadzą one na przykład do klatek schodowych, których używa się tylko w przypadku pożaru czy innego zagrożenia.

Co należy oznaczyć za pomocą znaków ewakuacyjnych?

Charakterystyczne zielone tabliczki i piktogramy powinny znaleźć się w każdym miejscu, gdzie może zajść wątpliwość co do kierunku ewakuacji. Zazwyczaj są to rozwidlenia korytarzy, klatki schodowe, ściany, na których znajduje się kilka drzwi, itp. Oczywiście nie można zapomnieć też o tabliczce Wyjście ewakuacyjne oraz o piktogramach dla niepełnosprawnych. To, co będzie przedstawiał znak zależy tak naprawdę od planu budynku i rozwiązań zastosowanych wewnątrz obiektu. Wszystkie niezbędne znaki potrzebne do ewakuacji ludzi z zagrożonego budynku można znaleźć w sklepach z piktogramami i tabliczkami bhp, jak na przykład Znaki-bhp.pl. Kupienie ich w dedykowanym sklepie pozwala na wybranie odpowiedniego format oznakowania, co jest bardzo ważne w przypadku bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z zasadami rozmiar znaku musi być dobrany do tego, z jakiej odległości ma być on widoczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *