#ZostańWdomu – biuro aktuarialne online

Nie wyliczyłeś jeszcze rezerw do sprawozdania finansowego? A może Twój audytor przypomniał Ci o corocznej konieczności kontaktu z Twoim biurem aktuarialnym? Co zrobić, gdy wszyscy Twoi współpracownicy pracują z domu, a dotychczasowy aktuariusz zamknął już drzwi swojego stacjonarnego biura? Bez obaw – niektóre firmy aktuarialne wychodzą naprzeciw obecnym trudnościom i zrealizują całą usługę aktuarialną bez potrzeby bezpośredniego kontaktu. Zastanawiasz się jak to możliwe? Wyjaśniamy poniżej.

Usługi aktuarialne na odległość

W dzisiejszych czasach wiele usług realizowanych jest na odległość. Także usługi aktuarialne mogą być realizowane bez konieczności wychodzenia z domu, czy siedziby firmy. Wymaga to jednak, aby Twoja firma aktuarialna miała odpowiednie narzędzia do przeprowadzenia takiej usługi zdalnie. Jeśli dobrze trafisz, to nie będziesz musiał nic instalować na swoim komputerze – wystarczy ulubiona przeglądarka internetowa.

Czy zdalna współpraca w tak skomplikowanej dziedzinie jaką są usługi aktuarialne jest możliwa? Zapytaliśmy o to jednego z ekspertów prowadzących biuro aktuarialne halley.pl:

„Nasza firma od lat realizuje usługi aktuarialne online. Opracowaliśmy własny system aktuarialny online, który w łatwy, wygodny, a przede wszystkim bezpieczny sposób pozwala pozyskać potrzebne dane od klientów, a następnie umożliwia analizę wyników wyceny. To się sprawdza.”

Czy można to księgować?

Współpraca online brzmi dobrze, ale obawiasz się, że biegły nie przyjmie takich cyfrowych wyników wyceny? Zadbaj o to, aby firma aktuarialna przeprowadzająca wycenę na odległość jako efekt swoich prac dostarczyła raport aktuarialny. Jak tłumaczyli nam eksperci z biura aktuarialnego halley.pl, podpisany raport może być wysłany tradycyjną pocztą na wskazany adres albo opatrzony podpisem i dostarczony elektronicznie.

Co innego usługa aktuarialna zrealizowana samodzielnie w zakupionym przed laty Excelu. Ona nie spełni wymagań audytu, bo takich wyliczeń aktuariusz nie podpisał. Podobnie usługi realizowane przez firmy niezatrudniające aktuariusza. Zweryfikuj to zanim zawrzesz umowę z firmą aktuarialną.

Internetowe biuro aktuarialne

Jeśli trafisz na dobrą firmę aktuarialną, to wycena rezerw na świadczenia pracownicze powinna przebiec bardzo sprawnie: zdalnie podpiszesz umowę na usługi aktuarialne, prześlesz wymagane dane, a następnie otrzymasz wyniki wyceny. Upewnij się, że po ich otrzymaniu będziesz miał możliwość konsultacji z pracownikiem firmy aktuarialnej i weryfikacji założeń przed otrzymaniem ostatecznego raportu.

Gdybyś potrzebował konsultacji w innej dziedzinie – zapytaj, czy Twoje biuro aktuarialne online może zrealizować taką usługę. Aktuariusze mają doświadczenie w różnych obszarach finansowo-księgowych, ubezpieczeniowych, a nierzadko nawet prawnych. Co za tym idzie wachlarz usług aktuarialnych oferowanych przez firmy aktuarialne jest często bardzo szeroki. Więcej o zawodzenie aktuariusza możesz przeczytać tutaj.

Wybierz konsultacje aktuarialne bez wychodzenia z domu

Potraktuj zmiany zachodzące wokół jako wyzwanie. Poświęć trochę czasu, aby wybrać odpowiednie dla swojej firmy biuro aktuarialne. Nie podejmuj pochopnych decyzji – przemyśl je, przeanalizuj rynek usług aktuarialnych. Obawiasz się, że zdalny kontakt wpłynie na pogorszenie jakości usług? Może być wręcz przeciwnie – jakość usług zależy przede wszystkim od kompetencji aktuariuszy i konsultantów wybranej przez Ciebie firmy, dlatego zarezerwuj chwilę na rozmowę z aktuariuszem, zanim podejmiesz decyzję o wyborze firmy aktuarialnej.

Zastanów się, czy nie warto skorzystać z pomocy aktuariusza pracującego w ramach polskiej firmy aktuarialnej. A może pójdziesz o krok dalej i wybraną firmę polecić znajomej korzystającej z zagranicznego aktuariusza? Wykorzystaj ten czas mądrze i zaplanuj dobre zmiany w swojej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *