Chcesz odłożyć pieniądze na studia potomka, zabezpieczyć go przed nieszczęśliwym wypadkiem albo na wszelki wypadek mieć pieniądze na sfinansowanie leczenia? Ile rodzin, tyle priorytetów. Towarzystwa ubezpieczeniowe o tym wiedzą i oferują bardzo wiele różnych rodzajów polis dla dziecka. Dowiedz się, w jaki sposób możesz ubezpieczyć swoje.
Polisa dla dziecka NNW szkolna lub prywatna
Dzieci można ubezpieczyć w szkole. Najczęściej jest to ubezpieczenie grupowe, zatem koszt corocznych (lub półrocznych) składek jest dość niski. Ubezpieczenie szkolne to ubezpieczenie od śmierci lub następstw nieszczęśliwego wypadku. Świadczenie zostaje wypłacone, jeśli dziecko złamie kończynę, będzie miało uszczerbek na zdrowiu i tym podobne. Warto jednak wiedzieć, że szkolna polisa dla dziecka z reguły ma niewielki zakres ubezpieczenia i suma także nie jest szczególnie wysoka.
Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest prywatna polisa dla dziecka. Składka bywa niewiele wyższa, jednak można objąć dziecko szerszą ochroną. Tego rodzaju polisy mogą być negocjowalne, dzięki czemu łatwiej znaleźć najlepsze opcje dla siebie. Prywatne ubezpieczenia oferują nie tylko odszkodowanie za nieszczęśliwy wypadek czy uszczerbek na zdrowiu, lecz także takie wypadki jak pogryzienie przez psa, porażenie prądem, pobyt w szpitalu i poważne zachorowanie powodujące problemy z nadrobieniem zaległości szkolnych. Ubezpieczyciel może nawet zapłacić za dodatkowe korepetycje w takim wypadku. Rodzice zaś otrzymają większą kwotę, którą będą mogli wspomóc finansowanie leczenia.
Polisa dla dziecka – kapitał na przyszłe życie
Warto jednak wiedzieć, że oprócz ubezpieczenia malucha od wypadków, możesz założyć polisę, na której będą się gromadziły oszczędności na przyszłość dziecka. Może zostać wypłacona w momencie objętym umową – w dniu 18. Urodzin czy w czasie podjęcia lub zakończenia studiów. To najlepszy kapitał na przyszłe życie, które dziecko będzie mogło przekazać na swój rozwój.
Posagowa polisa dla dziecka może dzielić się na dwie części – polisę podstawową, w której masz ubezpieczenie od śmierci rodzica, i oszczędności, które zostają dodatkowo oprocentowane. Wysokość składki możesz zwiększać wraz z ustabilizowaniem się sytuacji finansowej rodziny. Tego rodzaju polisa oferuje także rentę dla dziecka w razie śmierci rodziców, która jest co najmniej kilka razy wyższa niż ta oferowana przez ZUS. Polisa kończy się najpóźniej w momencie osiągnięcia 25 roku życia przez dziecko.
Dziecko współubezpieczone
Dobrym rozwiązaniem jest także polisa rodzinna. Nie jest to osobna polisa dla dziecka, lecz ubezpieczenie obejmujące całą rodzinę. To także polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Bardzo wiele ubezpieczeń własnych na życie można rozszerzyć na innych członków rodziny. Jest to wygodne, bowiem jedna wspólna składka jest znacznie niższa niż kilka indywidualnych wpłat.
Tego rodzaju ubezpieczenie zostaje wypłacone w razie śmierci jednej osoby ubezpieczonej lub w przypadku uszczerbku na zdrowiu. W tym drugim wypadku jest to kwota procentowa, obliczona na zasadzie zaświadczenia o procentowym stopniu uszczerbku zdrowia lub uszkodzenia ciała.