Serwer dell – lepszy tower czy rack?

To, jaki serwer wybierzemy dla naszego przedsiębiorstwa, zależy od różnych czynników. Bardzo ważne jest tutaj to, w jaki sposób urządzenie pracuje – czy mocno się nagrzewa, czy jego praca jest cicha czy głośna, i tak dalej. Firma Dell oferuje serwer rack i tower. Który z nich będzie najlepszą inwestycją?

Serwer Tower

Serwer Tower, czyli tzw. wieżowy, jest masywny i wymaga dużo więcej przestrzeni niż inne serwery. Decydując się na taki serwer, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie mu zapewnić odpowiednią ilość miejsca. Wizualnie serwery tower przypominają tradycyjne komputery. Zewnętrzne moduły składają się z procesora, dysku twardego, płyty głównej, sieci i innych tego typu elementów. Duża liczba gniazd PCI-Express obsługujących karty o pełnym profilu pozwala na montowanie kontrolerów, kart sieciowych i innych kart rozszerzeń. Przekłada się to bezpośrednio na większy wybór samych kart rozszerzeń – serwery rack nie mają takiego wyboru kart graficznych, jak ich towerowe odpowiedniki. 

Jeżeli chodzi o skonwertowanie obudowy wieżowej w rack, nie zaleca się tego ze względu na marnowanie miejsca. Przy pomocy specjalnych zestawów konwertujących można każdy serwer tower włożyć w szafy (jak to jest w przypadku rackowych serwerów). Taka skonwertowana jednostka w pozycji horyzontalnej zajmuje rozmiar aż 5U, czyli tyle, co pięć serwerów r640 zainstalowanych jeden nad drugim. 

Serwer tower jest cichszy niż rack. Dzieje się tak dlatego, że ten drugi ma zamontowanych 8 małych wentylatorów, rozpędzających się do kilkunastu tysięcy obrotów na minutę. Z kolei wentylatory w serwerach wieżowych są większe i obracają się z mniejszą prędkością. 

Serwer dell typu towerdobrze sprawdzi się przy takich zadaniach, jak udostępnianie plików, serwer druku, praca grupowa, ochrona danych lub bardziej zaawansowanych – wirtualizacja lub serwer obliczeniowy. 

Serwer Rack

Serwery rack są zaprojektowane tak, aby oferować kompaktowy układ pionowy w ramach szafy lub obudowy jako struktury zewnętrznej. Nie wymagają aż tyle przestrzeni, co serwer wieżowy. Jednak – ponieważ kilka serwerów łączy się na małej przestrzeni, niezbędna jest instalacja systemu chłodzenia. Jest to konieczne do uniknięcia uszkodzeń spowodowanych nagrzewaniem się sprzętu. 

W który serwer zainwestować?

To, czy wybierzemy serwer rack czy wieżowy, zależy przede wszystkim od tego, czy mamy osobne pomieszczenie na ten pierwszy. Jeśli nie – spokojnie możemy zainwestować w towerowego. Następny krok to wybranie modelu, który będzie spełniał oczekiwania naszego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *