Zastosowanie filtrowentylatorów mgły olejowej

W przemysłowych zakładach produkcyjnych podczas pracy wielu maszyn obróbczych dochodzi do zanieczyszczenia powietrza drobinkami oleju. Powstająca wówczas mgła olejowa może być szkodliwa zarówno dla zdrowia osób pracujących na takich stanowiskach, jak i działania maszyn. Aby temu zapobiec, stosuje się specjalne filtrowentylatory mgły olejowej. Czym one są i jakie jest ich dokładne zastosowanie? Odpowiadamy w artykule.

Czym jest mgła olejowa?

Mgła olejowa składa się z drobinek oleju rozpuszczonego w wodzie, który wydostaje się i rozpyla w powietrzu podczas pracy rozmaitych maszyn obróbczych, takich jak tokarki, frezarki, szlifierki czy wiertarki głębokościowe. Urządzenia te wykorzystują bowiem duże ilości chłodziw olejowych oraz innych substancji smarujących.

Obróbka skrawaniem powoduje więc zanieczyszczenie powietrza, które powinno być na bieżąco filtrowane, a szkodliwe cząsteczki skutecznie usuwane z pomieszczeń. W takim aerozolu poza olejem mogą znajdować się także opiłki metali i pyły. W celu efektywnej eliminacji tych zanieczyszczeń stosuje się filtrowentylatory mgły olejowej, takie jak specjalne separatory.

Jak działają filtrowentylatory mgły olejowej?

Filtrowentylatory mgły olejowej znajdują swoje zastosowanie we wszystkich zakładach produkcyjnych, firmach przemysłowych, warsztatach czy narzędziowniach, w których przeprowadzana jest obróbka skrawaniem. Spośród procesów, które wymagają wykorzystania takich rozwiązań, należy wymienić szlifowanie, toczenie, wiercenie i frezowanie.

Systemy filtrowentylacyjne, takie jak separatory mgły olejowej oferowane np. przez firmę Jazon, wychwytują powstającą mgłę i za pomocą specjalnych filtrów oddzielają drobinki oleju od opiłków metali oraz pozostałych zanieczyszczeń. Aerozol przechodzi przez serię filtrów, które odseparowują coraz mniejsze cząsteczki. Zebrane zanieczyszczenia natomiast osadzane są w specjalnej komorze, która musi być regularnie opróżniana.

Dlaczego należy stosować filtrowentylatory mgły olejowej?

Unosząca się w powietrzu mgła olejowa może mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie pracowników, którzy przebywają w niej przez długi czas. Co więcej, zanieczyszczona zawiesina może osiadać na maszynach obróbczych. W ten sposób może przedostawać się do wnętrza szczelin i mechanizmów, zaklejając je i niszcząc. Może to skutkować niebezpiecznymi awariami, zmniejszeniem wydajności pracy lub skróceniem żywotności urządzeń. Filtrowentylację można uzupełnić także za pomocą specjalnych filtrów do chłodziw, które w dużej mierze przedłużają ich żywotność oraz efektywność działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *