Jak wybrać laptop gamingowy?

Granie w gry komputerowe w latach 90. XX wieku i w początkach lat 2000 kojarzone były raczej z dziećmi. Dorośli też grali, ale raczej się z tym kryli i uważali za coś wstydliwego. Poza osobami, które zajmowały się tym profesjonalnie – w końcu właśnie w tamtych latach rynek czasopism komputerowych niesamowicie wręcz się rozwinął. Jednak nadal jeszcze istnieje w głowach wielu ludzi przekonanie, że gry komputerowe są dla dzieci i dorosłym, ludziom poważnym i na stanowiskach, po prostu nie wypada grać. Coraz więcej osób jednak po prostu gra i nie przejmuje się opiniami innych ludzi. A tacy ludzie do grania potrzebują odpowiedniego sprzętu. Zwłaszcza w czasach, gdy gry są tworzone z dbałością o najdrobniejsze detale i są wręcz hiperrealistyczne pod względem grafiki. Takich gier nie uciągnie byle jaki sprzęt – tutaj potrzebny jest odpowiedni komputer gamingowy. A dla osób, które cenią sobie przede wszystkim własną mobilność, dobrym wyborem będzie odpowiedni laptop do gier. Jak go wybrać?

  1. Co to jest laptop gamingowy?
  2. Wybór laptopa gamingowego
  3. Rozdzielczość ekranu i monitor
  4. Karta graficzna
  5. Dysk twardy
  6. Chłodzenie
  7. Klawiatura

Czym są laptopy gamingowe?

Laptopy to komputery, które jeszcze do niedawna kojarzyły się z biznesami, przedsiębiorcami czy zabieganymi studentami. To właśnie oni używali laptopów na co dzień – dzięki nim się uczyli i pracowali bez problemu, zawsze tam gdzie chcieli. Ostatnie lata również w tym zakresie przyniosły znaczące zmiany i coraz więcej osób zaczęło używać laptopów właśnie do gier. Zauważyli to producenci komputerów, a jeśli klient ma na coś zapotrzebowanie, ktoś powinien je wypełnić. Dlatego właśnie powstały laptopy gamingowe. Jeśli chcesz zrobić rozeznanie w tym, co możesz zakupić, zajrzyj tutaj: https://www.neonet.pl/komputery/laptopy.html.

Jak wybrać laptop gamingowy?

Zanim jednak dokonasz zakup, musisz wiedzieć co chcesz kupić i jaki powinien być twój wymarzony laptop, by grało się na nim przyjemnie. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie łatwe zadanie. Najpierw trzeba przyjąć odpowiednie kryteria, by potem zacząć szukać tego jedynego, wymarzonego i najlepszego laptopa. Nie patrz wyłącznie na cenę – faktycznie, ona jest istotna, ale przecież chodzi o to, by wybrać coś o wysokiej jakości, a nie po prostu taniego. Dlatego najpierw weź pod uwagę inne czynniki. Jakie?

Rozdzielczość ekranu i rozmiar ekranu

Współczesna grafika gier tworzona jest na naprawdę najwyższym poziomie, dlatego rozdzielczość twojego ekranu ma bardzo duże znaczenie. Dobrze dobrany monitor to zresztą podstawa. Znaczenie ma tu wszystko – czy to ekran dotykowy, czy zwykły, jaka jest częstotliwość odświeżania ekranu, ile ma pikseli, czy matryca jest błyszcząca czy matowa. Liczy się także to, jaka jest przekątna ekranu. Im więcej, tym cały sprzęt jest większy i cięższy, jednak wiele osób ceni sobie jak największą liczbę cali.

Karta graficzna

Model karty graficznej to absolutna podstawa. Wydajna karta graficzna pozwoli ci grać na najwyższych szczegółach, co pozwoli ci w pełni cieszyć oko kunsztem twórców gry. Najlepsze laptopy często mają karty GeForce GTX 1650 Ti i GeForce GTX 1660 Ti, choć często wykorzystywana jest również Nvidia GeForce RTX 3060 oraz nvidia geforce gtx 1650. Dzięki temu laptop nadaje się też do montażu wideo. Możesz zdecydować się też na zintegrowaną kartę graficzną, co powinno wpłynąć na cenę urządzenia.

Dysk twardy

Każdy rodzaj laptopa musi mieć odpowiedni dysk twardy. Idealny laptop gamingowy jest bowiem szybki i pojemny. Obecnie odchodzi się już od dysków HDD, na rzecz dysków ssd. Dyski ssd są szybsze i mniej zawodne, cechują się również dużą pojemnością. Z tego powodu laptopy gamingowe z takimi dyskami są bardzo cenione w środowisku graczy. Pojemność dysku też ma tutaj duże znaczenie, a dysk ssd ma duże osiągi.

Procesor

Procesor to niezwykle ważna część komputera, bez niego nie ma mowy o laptopie gamingowym. Laptopy gamingowe wyposażone są często w procesor intel core i5, choć to nie wyczerpuje twoich możliwości pod tym względem. Bardzo często gamingowy laptop ma również  procesor amd ryzen 5, amd ryzen 5 4600h, czy intel core i7. Ich wydajność przyczynia się do szybkości uruchamiania programów. Im lepszy procesor, tym lepsze, bardziej zaawansowane technologicznie i nowsze gry można na nim odtworzyć. Mocny procesor to absolutna podstawa jeśli chodzi o laptopy do gier.

Podświetlana klawiatura czy zwykła?

Mogłoby się wydawać, że klawiatura nie ma większego znaczenia, ale jednak jest zupełnie inaczej. Dobry laptop wyposażony jest w klawiaturę, która jest w stanie znieść intensywne użytkowanie. Dlatego gracze najbardziej cenią sobie klawiatury mechaniczne, których klawisze są niezwykle odporne na nacisk, przez co po prostu są w stanie wytrzymać dużo dłużej. Pisanie czy granie za pomocą klawiatury też jest wtedy przyjemniejsze. Wiele osób sięga też po klawiatury z podświetleniem, co jest bardzo wygodne, bo niezależnie od światła doskonale widać klawisze. Taka klawiatura robi też odpowiednio duże wrażenie, bo prezentuje się po prostu efektownie. Zajrzyj tutaj: https://www.neo24.pl/komputery/laptopy.html, by znaleźć sprzęt odpowiedni dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *