Istnieją ludzie, którzy mimo utraty pracy, szybko znajdują następną. Są też tacy, którzy szukają miesiącami i nic znaleźć nie mogą. Od czego to zależy? Czy dowodzi to tego, że ci pierwsi mają po prostu szczęście, a drudzy pecha? A może decyduje o tym wykształcenie i doświadczenie zawodowe? Jak skutecznie szukać pracy i zwiększać swoje szanse na znalezienie tej wymarzonej? Sprawdźcie.
Kto szybko znajduje pracę, a kto szuka jej bezskutecznie?
Wokół szukania i znajdowania pracy narosło wiele mitów, które niejednokrotnie nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Na temat roli wykształcenia w znajdowaniu pracy krążą różne opinie. Z jednej strony mówi się, że długa edukacja i studiowanie najlepiej na kilku kierunkach, zwiększa szanse na rynku pracy. Przeciwnicy tej teorii twierdzą, że studia wcale nie gwarantują zatrudnienia i często łatwiej znaleźć dobrze płatną pracę, jeśli się ich nie ma. Jak zwykle i w tym wypadku, prawda leży gdzieś pośrodku. Czasem osoba mająca wysokie kwalifikacje jest odrzucana, a pracę znajduje ktoś z niższym wykształceniem, ale większym doświadczeniem. Pracodawcy kierują się przede wszystkim swoimi kryteriami i wybierają tego, kto przyniesie więcej korzyści firmie, a przy tym wygeneruje mniejsze koszty. Często osoba wykształcona, ale bez doświadczenia ma mniejsze szanse niż taka, która pracuje w branży od lat i zna się na rzeczy. Jak widać, nie wystarczy dobre wykształcenie, żeby w dzisiejszych czasach znaleźć pracę. Ważną cechą, która może to ułatwić, jest poczucie pewności siebie i swoich mocnych stron. Pomaga to bardzo podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Aby jednak do niej doszło, trzeba znaleźć ciekawą ofertę i na nią odpowiedzieć, lub zamieścić własną.
W jaki sposób skutecznie szukać pracy?
Podstawą w szukaniu pracy jest napisanie dobrego CV oraz aktywność. W dzisiejszych czasach dużym ułatwieniem jest internet, za którego pośrednictwem można bez wychodzenia z domu znaleźć zarówno pracę online, jak i stacjonarną. Dobrze jest w wielu serwisach internetowych śledzić ogłoszenia o pracy i odpowiadać na te, które nas zainteresują. Im więcej ofert znajdziemy, tym większa szansa, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną przynajmniej przez niektórych pracodawców. Można też samemu w bezpłatnym serwisie ogłoszeniowym np. Pokato.pl zamieścić własne ogłoszenie o poszukiwaniu pracy. Ważne, aby jasno określić w nim jakiej pracy szukamy, jakie stanowisko nas interesuje i jaki typ umowy. Dobrze jest też podać oczekiwane wynagrodzenie. Warto też napisać krótko o własnych predyspozycjach do danego stanowiska. Jeśli zadbamy o to, aby zwięźle i precyzyjnie opisać swoje oczekiwania, jest szansa, że ktoś, kto odpowie na takie ogłoszenie o pracę, będzie rzeczywiście naszą osobą zainteresowany. Unikniemy w ten sposób otrzymywania ofert, które i tak by nas nie zainteresowały, gdyż nie wpisują się w nasze oczekiwania.
Poszukiwanie pracy i znalezienie jej nie musi być trudne, jeśli robi się to w sposób zorganizowany i najlepiej na dwa sposoby, poprzez śledzenie ofert pracy i zamieszczanie własnych ogłoszeń. Trzeba jednak pamiętać, że CV, jakie przedstawimy pracodawcy, powinno być zgodne ze stanem faktycznym, a nie naciągane, ponieważ osoba, która będzie chciała nas zatrudnić i tak szybko zorientuje się w sytuacji i przekreślimy swoje szanse. Warto też poszukiwać pracy aktywnie i dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.