Wiek auta i długość umowy leasingu. Co warto wiedzieć?

Interesuje Cię leasing auta, jednak w grę wchodzą wyłącznie pojazdy używane? Wcale nie musisz decydować się wyłącznie na finansowanie nowych samochodów. Wiele firm leasingowych pozwala na leasing auta używanego. Sprawdź, jak wyglądają kwestie związane z wiekiem pojazdu.

Leasing samochodów „z drugiej ręki” cieszy się nieco mniejszą popularnością, ponieważ przedsiębiorcy często nie zdają sobie sprawy z takiej możliwości. Firmy leasingowe wychodzą jednak naprzeciw, oferując finansowanie na podobnych zasadach. Różnica jednak polega na wymogu związanym z wiekiem auta.

Leasing aut używanych – rocznik jest ważny

Jednym z kryteriów w zakresie przyznawania leasingu aut jest rocznik pojazdu. Każda firma leasingowa ma w tym aspekcie wewnętrzne ustalenia, ale ogólna zasada jest identyczna. Finansowanie dotyczy wyłącznie tych samochodów, których rocznik w połączeniu z okresem leasingu nie przekracza odgórnie ustalonego limitu.

Jak to wygląda w praktyce?

Przykład 1. Załóżmy, że interesuje Cię Leasing SMARTPLAN na używane pojazdy w Toyota Leasing. Chcesz sfinansować auto mające 4 lata. Maksymalny wiek samochodu ustalony przez leasingodawcę to 7 lat. Dlatego okres finansowania wyniesie 3 lata.

Przykład 2. Załóżmy, że chcesz wziąć Leasing SMARTPLAN na używane pojazdy w Toyota Leasing. Finansujesz samochód mający 5 lat. Ponieważ maksymalny wiek auta ustalony został na 7 lat, okres finansowania wynosi tylko 2 lata.

Z czego wynika limit wieku?

Stosowanie limitu wieku przy umowie leasingowej jest całkowicie zrozumiałe. Zgodnie z umową, to firma leasingowa staje się właścicielem pojazdu. Dlatego nigdy nie ma pewności, czy leasingobiorca zdecyduje się wykupić auto. Jeżeli okaże się, że samochód pozostanie własnością leasingodawcy, szanse na ponowny leasing pojazdu będą niewielkie. Samo auto jeszcze bardziej zmniejszy swoją wartość, co może oznaczać spore straty dla firmy leasingowej.

Jeśli interesuje Cię dłuższy okres finansowania…

Leasing aut używanych nie będzie dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, których interesują starsze pojazdy i dłuższy okres finansowania. W takiej sytuacji warto pomyśleć o leasingu nowych samochodów – szczególnie, że już niebawem rusza w salonach wyprzedaż rocznikowa. To szansa na zakup fabrycznego pojazdu w cenie nawet kilkanaście tysięcy niższej.

Warto przy tym podkreślić, że samochody wyprzedażowe także można wziąć w leasing. Dobrym rozwiązaniem będzie Leasing SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępny w Toyota Leasing. Jest to finansowanie, dzięki któremu miesięczna rata będzie nawet o 60% niższa w porównaniu do standardowej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *