Jakie jest najczęstsze zastosowanie grzałek patronowych?

Grzałka to element, który emituje duże ilości ciepła na małej przestrzeni. Profesjonalne grzałki wykorzystywane w przemyśle charakteryzują się niewielkimi wymiarami i specjalną konstrukcją. Mają także wysoką pojemność cieplną, co oznacza, że mogą magazynować i oddawać dużą ilość energii.

Do czego służą grzałki patronowe?

Grzałka patronowa ma zastosowanie w miejscach, w których temperatura przekracza 400 ° C. Jest także wykorzystywana w trudnych warunkach, narażonych na występowanie wstrząsów, wibracji lub dużych obciążeń. Dzięki tym zaletom grzałki znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu:

  • do budowy maszyn i urządzeń – są wykorzystywane do tworzenia maszyn introligatorskich oraz drukarskich,
  • w motoryzacji – grzałki montuje się w osuszaczach układów hamulcowych. Korzystają z nich także miski olejowe w silnikach wysokoprężnych oraz podgrzewacze do głowic,
  • w przemyśle gumowym – znajdują się w prasach wulkanizacyjnych. Instaluje się je także w wytłaczarkach oraz w ogrzewaczach do form.

Spotyka się je także w przemyśle drzewnym, obuwniczym oraz w technice laboratoryjnej.

Jak wygląda budowa grzałki przemysłowej?

Najważniejszym elementem grzałki jest ceramiczny rdzeń. Na jego podstawie umieszczane są pozostałe części i izolacja:

  • drut oporowy – jest nawijany na oś grzałki. Najczęściej powstaje ze stopu metali: niklu oraz chromu,
  • materiał dielektryczny – pokrywa nawinięty drut. Charakteryzuje się dużą ziarnistością i świetnie odprowadza nadmiar ciepła,
  • płaszcz metalowy – jest to element ze stali nierdzewnej, który jest poddawany szlifowaniu. Jest on zamykany za pomocą denka,
  • wyprowadzenia prądowe – są to trzpienie lub pręty ze stali nierdzewnej, które zasilają grzałkę w energię elektryczną.

Ostateczną pokrywę dla grzałki stanowi masa uszczelniająca, która chroni ją przed wilgocią. Grzałka ceramiczna pozwala na równomierne rozprzestrzenianie się ciepła i stałą temperaturę. Dzięki niej elementy poddawane ogrzewaniu są odporne na utlenianie i zjawisko korozji.

W jaki sposób można zwiększyć skuteczność grzałek patronowych?

Często zdarza się, że producent grzałek określa w instrukcji zasady, dzięki którym można lepiej wykorzystać pracę grzałek. Wśród nich można wyróżnić:

  • wykonywanie otworu pod grzałkę z określoną dokładnością – na przykład w wymiarze H7,
  • grzałka powinna być ściśle dopasowana do miejsca, w którym ma się znajdować. W ten sposób można ograniczyć straty ciepła,
  • jeśli dany egzemplarz grzałki nie był długo używany, to warto zwiększać się jego moc stopniowo, tak aby uniknąć nagłych skoków temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *