Kiedy zakup komputera na raty to dobra inwestycja?

Komputer to niezwykle przydatne narzędzie zarówno w pracy, jak i w domu. Niestety, jego największą wadą jest to, że szybko się starzeje. Sprzęt, który kilka lat temu był bardzo dobrym modelem, dziś może okazać się już niewystarczający dla wymagających użytkowników.

Koncern Intel, który jak nikt zna się na procesorach i branży IT, wyliczył, że większość ludzi zmienia komputery co 5-6 lat. To średnia, ponieważ w rzeczywistości niejednokrotnie konieczne jest częstsza wymiana sprzętu IT. Przyczyny zakupu nowego komputera bywają różne. Łączy je jednak takie samo odczucie: dotychczasowy sprzęt przestał po prostu wystarczać.

– Chociaż ceny komputerów mocno spadły w ostatnich latach, to nie można nie zauważyć, że niektóre modele laptopów lub zestawów stacjonarnych są bardzo drogie – zauważa ekspert www.hapipozyczki.pl. – Niekiedy bywa, że nowy komputer trzeba kupić szybko. Niełatwo sfinansować taki wydatek. Wtedy warto wziąć pod uwagę zakup sprzętu IT na raty. Takie zobowiązanie można spłacać nawet przez kilka lat – podkreśla ekspert.

Kiedy warto kupić komputer na raty?

Proces starzenia się komputerów można rozpatrywać ze względu na różne aspekty. Najczęściej mówi się o starzeniu się technicznym. Wtedy dany komputer przestaje być zaawansowany w porównaniu do podobnych modeli dostępnych aktualnie na rynku. Można również mówić o starzeniu się funkcjonalnym, gdy sprzęt nie działa już w taki sam sposób, jak w chwili zakupu. Konieczna będzie także wymiana komputera, gdy brakuje do niego odpowiednich części zamiennych, ponieważ są już przestarzałe.

Nowy komputer to często konieczność wydania od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tutaj właśnie pojawia się największy problem. Jak sfinansować taki wydatek? Zakup za gotówkę nie zawsze jest możliwy. Oczywiście najkorzystniejsze byłoby kupienie nowego komputera z własnych środków. To jednak często oznacza konieczność odłożenia zakupu o kilka miesięcy, w czasie których oszczędzamy pieniądze. Co jednak, gdy z zakupem nie można czekać, ponieważ nowy sprzęt potrzebny jest od zaraz? Wtedy należy wziąć pod uwagę inne rozwiązanie.

Najrozsądniejszym wyjściem wydaje się zakup komputera na raty. Zwykle nie warto robić tego w sklepie – wtedy musimy skorzystać z oferty ratalnej banku, z którym współpracuje dany sprzedawca. Nie możemy wybrać innej, korzystniejszej oferty finansowania.

W wielu przypadkach lepiej kupić komputer na raty przez Internet. Zamiast zdawać się na finansowanie, które udostępni nam sprzedawca bez możliwości wyboru, lepiej po prostu zaciągnąć pożyczkę na raty online w firmie pożyczkowej. W takiej sytuacji możemy sami wybrać najbardziej odpowiadającą nam ofertę, pieniądze pożyczymy wygodnie bez wychodzenia z domu, a do tego zwykle formalności takiej pożyczki nie są skomplikowane i nie trzeba przygotowywać wielu dokumentów. Dzięki pożyczce na raty przez Internet możemy zdobyć pieniądze bardzo szybko – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Natomiast zobowiązanie spłacamy w ratach dostosowanych do naszych możliwości finansowych nawet przez kilka lat. Do tego można od razu wykorzystać takie środki do zakupu przez Internet również komputera.

Zestaw gamingowy

Cena komputera lub nawet całego zestawu PC może być zróżnicowana w zależności od tego, do jakich celów będziemy używali takiego sprzętu. Przykładowo, bardzo wymagający są miłośnicy gier komputerowych. Na sprzęcie gamingowym muszą działać płynnie duże i zaawansowane gry. Takie komputery (zarówno laptopy, jak i PC) mają podzespoły najnowszej generacji, co przekłada się także na ich wysoką cenę. W rezultacie za dobrej klasy komputer do grania trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Komputer dla grafika

Bardzo dobrej klasy komputera potrzebuje również grafik i osoba zajmująca się obróbką materiałów wideo. Taki sprzęt musi posiadać bardzo wydajny procesor, ponieważ to właśnie on będzie najsilniej obciążony w czasie pracy z programami graficznymi. Musi to być zatem procesor najnowszej generacji. Konieczna będzie także duża pamięć RAM, niezwykle pojemny, a do tego szybki dysk. Nie może zabraknąć także dobrej karty graficznej. W przypadku komputera dla grafika również trzeba przygotować się na bardzo duży wydatek. Ceny dobrej klasy sprzętu dla specjalistów od grafiki wahają się od 8 do nawet… 40 tys. zł.

Sprzęt dla wymagających

Dużo tańszy będzie komputer do „zwykłego”, domowego użytku w porównaniu do wcześniej omawianego sprzętu. Jednak i tutaj trzeba szukać modelu z dobrymi parametrami i wydajnymi podzespołami. Wszystko dlatego, że współczesne aplikacje zużywają dużo zasobów i pamięci komputera. Ponadto coraz częściej oglądamy filmy w streamingu. Do tego nie wystarczy tylko szybkie łącze internetowe, ale i dobry komputer. Musimy przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Wymiana komputera na nowy model może być konieczna w wielu przypadkach. Nie warto jednak wtedy oszczędzać i kupować najtańsze modele. Takie podejście zwykle kończy się koniecznością ponownej wymiany sprzętu po 2-3 latach.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt „Pożyczka dla Nowych Klientów” dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.

Kiedy zakup komputera na raty to dobra inwestycja?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *