Medal z okazji beatyfikacji matki Elżbiety Róży Czackiej – jak wygląda?

Matka Elżbieta Róża Czacka była nazywana „niewidomą matką niewidomych”. Mimo że sama straciła wzrok w wieku 22 lat, to przyczyniła się do poprawy losu osób ociemniałych. Z okazji jej beatyfikacji został wybity medal okolicznościowy. Zobacz, jak wygląda.

Kim była Elżbieta Róża Czacka?

Elżbieta Róża Czacka to zakonnica – franciszkanka, która przyczyniła się do rozwoju opieki na osobami niewidomymi w Polsce. Jej historia jest niezwykła. Kobieta, urodzona w 1876 roku, w arystokratycznej rodzinie w Białej Cerkwi, od najmłodszych lat życia miała problem ze wzrokiem. W wieku 22 lat ostatecznie go utraciła. Jednak nie odebrało jej to motywacji ani chęci do działania. Bardzo szybko opanowała alfabet Braille’a, a podczas kilku podróży zagranicznych – np. do Francji, Szwajcarii oraz Austrii – zapoznała się ze standardami opieki nad ociemniałymi, jakie panowały wówczas na świecie. Za życiowy cel postawiła sobie ich przeniesienie na polski grunt.

Dzięki jej wysiłkowi w 1911 roku powstało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a w jego ramach: ochronka, szkoła powszechna, biblioteka z książkami napisanymi alfabetem Braille’a i system wsparcia dla rodzin dorosłych niewidomych. W międzyczasie Elżbieta Róża Czacka przyjęła święcenia zakonne, wstąpiwszy do zakonu sióstr franciszkanek.

W 1922 roku rozpoczęła się budowa zakładu dla osób ociemniałych w Laskach, który funkcjonuje po dziś dzień, pod jej patronatem. Matka Elżbieta Róża Czacka większość swojego życia spędziła właśnie tam, a zmarła 15 maja 1961 roku.

Jak wygląda medal z okazji beatyfikacji Elżbiety Róży Czackiej?

12 września 2021 roku nastąpiła beatyfikacja matki Elżbiety Róży Czackiej. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przygotowała wyjątkowy medal upamiętniający tę niezwykłą postać. Artefakt, który dystrybuuje sklep numizmatyczny Skarbnicy Narodowej, jest platerowany 24-karatowym złotem.

Na jego awersie znajduje się wizerunek błogosławionej na tle klasztoru w Laskach oraz znaki alfabetu Braille’a, na rewersie – symbole czterech ewangelistów, fragment „Litanii do Wszystkich Świętych” i monogram imienia Chrystusa. To numizmat kolekcjonerski, który warto mieć w swoich zbiorach. Warto więc go zamówić, ponieważ został wyemitowany tylko w 5000 egzemplarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *