Adwokat czy radca prawny? Kogo wybrać do obsługi swojej sprawy?

Wiele spraw prawnych trudno jest rozwiązać bez profesjonalnej pomocy. Dlatego też warto zastanowić się czy ma znaczenie do kogo się po tę pomoc udamy – do adwokata czy radcy prawnego?

Jakie są różnice między adwokatem i radcą prawnym?

Radca prawny i adwokat to dwa różne zawody. W obu przypadkach prawo wykonywania przez nich zawodu potwierdzone jest wpisaniem na odpowiednią listę. Aby uzyskać wpis, w przypadku obu zawodów konieczne jest zdanie państwowego egzaminu zawodowego, który odbywa się raz do roku. Najczęściej jest on poprzedzony ukończeniem aplikacji prawniczej – radcowskiej lub adwokackiej. Są jednak osoby, które decydują się inaczej rozwijać swoją karierę i do egzaminu podchodzą po obronieniu doktoratu z zakresu nauk prawnych lub po przepracowaniu odpowiednio długiego czasu w kancelarii, praktykując prawo. Aplikacja, choć pełna egzaminów i stresująca ma jednak tę zaletę, że po pół roku daje aplikantowi prawo do reprezentowania klienta w sądzie. Pozwala to zdobyć niezbędne doświadczenie jeszcze przed zawodowym usamodzielnieniem się.

Sam proces kształcenia radców prawnych i adwokatów jest bardzo zbliżony – inny nacisk kładzie się na poszczególne przedmioty, które też realizowane są w innej kolejności. Co do zasady jednak zarówno przyszły radca jak i adwokat, do egzaminu zawodowego powinni przystąpić z takim samym zakresem wiedzy.

Kogo wybrać – adwokata czy radcę prawnego?

Polska jest jednym z niewielu krajów, w których występuje dualizm prawny – radca prawny i adwokat. Zazwyczaj zawód ten występuje w jednej tylko odmianie. Od lat zresztą mówi się w Polsce o połączeniu oby zawodów. Dlatego też warto mieć na uwadze, że wybór między adwokatem a radcą prawnym jest czysto umowny.

Kilka lat temu największą i najistotniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma zawodami było fakt, iż radcowie prawni nie byli dopuszczani do spraw karnych. Obecnie umożliwiono im występowanie w roli obrońcy (nie jest to jednak ich obowiązek). Warunkiem jest jednak aby radca nie był zatrudniony na umowie o pracę.

Dokonując wyboru między adwokatem a radcą prawnym warto pomyśleć o tym, że zarówno jeden jak i drugi jest tak samo dobrze wykształcony i przygotowany do pełnienia zawodu. Dlatego też ważniejsze jest doświadczenie w danej dziedzinie prawa.

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Prawnicy specjalizują się w konkretnych dziedzinach prawa. Oczywiście, każdy prawnik może pomóc w sprawach drobnych – napisać proste pismo, takie jak wezwanie do zapłaty. Zarówno radca jak i adwokat będą wiedzieli jak napisać pozew, apelację. To, co powinno nas jednak zainteresować przy wyborze prawnika to jego biegłość w danej gałęzi prawa. Specjalista od prawa bankowego niekoniecznie będzie miał doświadczenie w prawie ochrony środowiska. Najlepsi prawnicy – zarówno adwokaci jak i radcy prawni specjalizują się w konkretnych dziedzinach i to w nich mają doświadczenie – także procesowe. Przed wyborem konkretnego profesjonalisty powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z zakresem świadczonych przez niego usług. Dzięki temu mamy szansę na opiekę prawną osoby, która poprowadzi nasze sprawy w sposób korzystny dla nas.

Poszukując kancelarii, która zajmie się naszą sprawą, warto w wyszukiwarce wpisać na przykład hasła: „adwokat kancelaria adwokacka”. Jedną z kancelarii, do której zespołu należą zarówno adwokaci jak i radcowie prawni jest kancelariaea.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *