Sprężanie powietrza w transporcie pneumatycznym

Sprężanie to zmiana ciśnienia powietrza. W uproszczeniu chodzi o to, by dana ilość powietrza zmieściła się na mniej powierzchni, i jeśli następnie taki gaz wypuścimy na zewnątrz, powstanie silny strumień, który można wykorzystać między innymi do przenoszenia innych materiałów.

Na czym polega transport pneumatyczny?

Sprężane powietrze może posłużyć jako środek transportu dla różnego rodzaju materiałów sypkich, na przykład ziarna, paszy, proszku czy granulatu. Strumień powietrza musi być tak dobrany, aby materiał trafił dokładnie do miejsca przeznaczenia, na wskazaną wcześniej odległość. Jest to możliwe, jeśli powstanie odpowiednio wysoka różnica ciśnień pomiędzy punktem załadunku a punktem odbioru towaru, przy czym wyróżnia się tutaj dwa rodzaje transportu pneumatycznego: nadciśnieniowy oraz ssący. Na czym polega różnica między nimi?

W systemie ssącym źródło podciśnienia znajduje się w punkcie odbiorczym, dzięki czemu materiały sypkie można zasysać z kilku miejsc jednocześnie, jest to jednak rozwiązanie dobre tylko przy krótkich odległościach i kiedy nie jest wymagana bardzo wysoka wydajność. W transporcie nadciśnieniowym źródło przepływu powietrza jest na początku układu, a w punkcie odbioru znajduje się element odpylający – ten system sprawdza się przy dużych odległościach.

Jak to wygląda w praktyce?

Sprężanie powietrza bardzo ułatwia transportowanie materiałów sypkich w dużych ilościach. Powszechnie korzysta się z tego rozwiązania z rolnictwie oraz branży spożywczej, jest to także dobra metoda na przeładowywanie wielu surowców przemysłowych. Urządzenia od Aerzen, które zapewniają płynny transport sypkich materiałów, są niezwykle wydajne i energooszczędne, mogą pracować przez wiele godzin bez przerwy i do tego są dostępne w wersji bezolejowej – to zapewnia idealną czystość powietrza, dzięki czemu do żywności nie przedostają się nawet drobne zanieczyszczenia.

Dmuchawy rotacyjne dobiera się indywidualnie do potrzeb danego zakładu, co pozwala osiągnąć wysoką wydajność i bezawaryjność procesów przemysłowych. Sprawdzają się one nie tylko w branży spożywczej, ale też przemyśle petrochemicznym i farmaceutycznym, a niektóre urządzenia są w stanie pracować z wydajnością sięgającą blisko 1000 ton na godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *