Z jakimi kosztami wiąże się przyłączenie do sieci gazowej?

Przyłączenie budynku do sieci gazowej może generować wydatki, jednak nie ulega wątpliwościom, że niesie za sobą wiele zalet, jak na przykład możliwość korzystania z bezobsługowego ogrzewania w przyszłości. Co więcej, ogrzewanie gazowe jest nie tylko wygodne, ale również efektywne.

Zanim jednak rozpocznie się ogrzewanie budynku, należy zająć się jego przyłączeniem do sieci gazowej. Poniżej przedstawiamy przybliżone koszty wynikające z tego typu przedsięwzięcia.

Koszty przyłączenia budynku do sieci gazowej

Pierwszym wydatkiem, jaki może się pojawić, jest wydanie warunków technicznych na wykonanie przyłącza gazowego – w zależności od regionu, koszt uzyskania dokumentu może dochodzić do 150 zł. Chcąc przyłączyć budynek do sieci gazowej niezbędny będzie projekt budowy, za który trzeba zapłacić 1000-2500 zł. Ponadto, jeżeli instalacja prowadzona będzie wzdłuż lub w poprzek drogi, dodatkowo potrzebny będzie projekt zmian w organizacji ruchu, którego przygotowanie to koszt około 500 zł.

Kolejny wydatek (1000-2000 zł) to opłaty geodezyjne – wytyczenie przyłącza, sporządzenie mapy i inwentaryzacja powykonawcza. W budżecie uwzględnić należy również opłatę przyłączeniową (1400-2000 zł), montaż szafki gazowej (300-600 zł), a także przyłącza gazowego (100-150 zł). Co ważne, nie można zapominać o kosztach robót budowlanych oraz samych materiałach. Warto zaznaczyć, że koszt przyłączenia do sieci gazowej zależny jest również od długości instalacji i stopnia jej skomplikowania.

Zalety przyłączenia budynku do sieci gazowej

Przyłączenie budynku do sieci gazowej jednorazowo stanowi dość duży wydatek, jednak w długotrwałej perspektywie umożliwia efektywne ogrzewanie domu, np. za pomocą kotła kondensacyjnego, którego wydajność przekracza 100%. Co więcej, ogrzewanie gazowe jest jednym z wygodniejszych rozwiązań, a także sprzyja środowisku naturalnemu – podczas spalania gazu ziemnego nie są emitowane zanieczyszczenia. Więcej na temat energii dla domu i firmy znaleźć można pod adresem: https://poprostuenergia.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *